- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 98.4 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz16 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 21 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 1 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles | AVDTP |
| Near Field Communication | Yes |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Controls | Track |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 1.57" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.