Clear Calls Wherever Work Takes You
Silence the world around you. Setting the standard for legendary audio and design, the Poly Voyager Legend 50 UC Bluetooth headset is now optimized with NoiseBlockAI for a consistent call experience anywhere, anytime.
World Getting too Loud? Let AI Handle It
Whether at your desk, at a cafe, or on the street on a windy day, Poly NoiseBlockAI and WindSmart technologies ensure you enjoy uninterrupted, high-quality calls by blocking out unwanted background noise. Your voice? Always at the forefront.
Years of Innovation for the Ideal Fit
A legend revamped. Built over decades of innovation, lightweight and thoroughly tested for quality, the Poly Voyager Legend 50 UC Bluetooth headset offers our most comfortable fit yet for all-day wear.
Move Effortlessly Through the Day
Enjoy hands-free mobility with a headset that transitions effortlessly: home, office and everywhere in between. Connect easily to your devices with Bluetooth for a truly flexible work experience.
Features | Your Voice Takes Center Stage
Calling from a crowded cafe or a busy airport lounge? Background noise won't interrupt your flow ensure your voice is always heard with an aerodynamic boom and 4 noise-canceling microphones.
Take the Call Anywhere
Six layers of our unique WindSmart technology detect wind direction and respond accordingly so your voice comes through clearly especially outdoors.
Enhanced Awareness Everywhere you Go
On a call and on the move? Stay in tune with your surroundings through a mono headset design that keeps one ear free. Get increased spatial awareness with a single-ear headset designed to fit a range of ear shapes.
Powerful, AI-Enhanced Noise Cancelation
Background noises? Not on your calls. Poly NoiseBlockAI technology uses machine learning to identify and block out background noise so you can enjoy clear calls, where the focus is on your voice.
Comfort and Style Fine-Tuned Over Decades
With a stylish new look, an ergonomic ear loop, and 3 earbud sizes for a better and more secure fit, this legendary mono headset is thoughtfully designed to stand the test of time and be ready for action when you need it most.
Wireless Charging. Extended Talk Time
Enhance your on-the-go experience with the portable charge case. This pocket-friendly, stylish case extends talk time from 10 to up to 30 hours and is ready for use at a moment's notice thanks to Qiwireless charging and vertical docking.
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- True Wireless connectivity technology delivers strong, uninterrupted performance to maintain audio quality throughout
- Use these mono sound earset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth earset
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Maximum Number of Simultaneou | 2 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| Bluetooth Profiles | HFP v1.6 |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Silicone |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 4 |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End/Ignore |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 16 Ohm |
| Driver Size | 0.54" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 3.53 oz |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 0.95" |
| Charging Case Width | 4.51" |
| Charging Case Depth | 2.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

























