The sweet sound of focus
Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs.
Your focus zone
Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence.
Wear it like it's not there
Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day.
Crystal clear conversations
It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth.
Features | Immersive experience
Stay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound.
Easy to use
An easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on.
It's your call
Stay productive with up to 19 hours of wireless talk time (ANC on) and extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Choose your device
Works with your choice of device: PC via included BT700 USB Type-C® Bluetooth® dongle and mobile phones via Bluetooth®.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® charging cord and tethered USB-A adapter.
Smart sensors
Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light ?ashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural Voyager Focus 2 offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 298.6 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Listening Time (ANC o | 24 Hour |
| Battery Talk Time (ANC off) | 25 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time (ANC on) | 16 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Ear Cushion Material | Plush |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 6 |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Play/Pause |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| TCO Certified | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |















