Built for the modern office
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset. Ensure flexibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone.
Be heard clearly
With the Poly Savi 8400 Office series headset system, you can stay focused on your tasks while enjoying crystal-clear conversations thanks to a noise-canceling microphone with close conversation limiting.
Multi-device connectivity
Designed for the modern office with 3-way connectivity, the Poly Savi 8400 office seriesis the perfect solution for business calls allowing you to stay connected in the office. You can even conference four headsets together with the base for increased productivity.
Untether from your desk
Enjoy the convenience of hands-free calling and a longer roaming range with the Poly Savi 8400 office series. With up to 13 hours of talk time and the ability to roam up to 590 ft / 180 m means you can keep the calls going, even away from the desk.
3-way connectivity
Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity computer, desk phone and mobile.
Crystal-clear calls
Reduce background sounds for the person you are talking to with a noise-canceling microphone and close conversation limiting while you stay in the zone
with active noise canceling.
Take it further
Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge. Convenient voice prompts notify of mute status, wireless range limit and more.
Privacy is ensured
Privacy of your conversation is ensured: DECT security-certified headset.
Training made easy
Make training and collaboration easy with the ability to conference up to 4 headsets onto a single base.
Certified for Microsoft Teams
Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy detailed wireless audio with these 8420 headset for an immersive listening experience
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires with headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Base |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 4 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Power |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Box |





