BUILT FOR THE MODERN OFFICE | BENEFITS
- Tune out office noise and nearby conversations a with noise-canceling microphone plus close conversation limiting.
- The freedom to roam and talk for a long time on a single charge means work gets done.
- You work on a range of devices - from PCs to mobile phones and desk phones. Savi 8400 Office Series headset systems have 3-way connectivity
SAVI 8400 OFFICE SERIES
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset1. Ensure flexibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone.
- Connects to computer, desk phone and mobile.
- Noise-canceling mic enhanced with Poly Acoustic Fence technology.
- Conference up to 4 headsets onto a single base.
- Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural Savi 8400 Office offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy wireless freedom with 8420 headset for unrestricted movement and comfort
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 590.6 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires with headset
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 700 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT 6.0 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Power |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Poly Savi 8400 Office 8420 Headset - Microsoft Teams Certification - Stereo - Wireless - Bluetooth/DECT 6.0 - 590.6 ft - 20 Hz to 20 kHz - On-ear - Binaural - Supra-aural - Noise Cancelling Microphone
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

