SAVI 8200 UC SERIES
Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headsets offer the ultimate in long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience. These light, home- and office-ready headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. All three wearing style options are built for superior audio clarity and comfort. Now you can stay on top of your calls with dedicated mute, call answer/end and volume controls. Wherever you work, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day long.
- DECT™ security-certified headset.
- Noise-canceling microphone with close conversation limiting.
- Flexible microphone boom and positioning guides (S8210/S8220).
- Active noise canceling (ANC) (S8220).
- SoundGuard DIGITAL sound leveling and acoustic limiting.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-ear design headset gives you striking sound isolation for an immersive listening experience
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy wireless freedom with 8245 headset for unrestricted movement and comfort
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- With DECT wireless technology, answer calls remotely while multitasking around the workplace
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 140 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 449.5 ft |
| Wireless Technology | DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.26" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |









