Power through the noise
Hearing every word clearly on a call is not a nice-to-have, it is a must-have. With the Poly Savi 8200 Office series, you can tune out noise and nearby conversations with noise-canceling microphone plus close conversation limiting.
Freedom to roam
Being able to talk for a long time on a single charge means work gets done. And with the freedom to roam up to 590 ft/180 m means you can keep the calls going, even away from the desk.
Multi-device connectivity
Today's enterprise and contact center professionals work on a range of devices. Savi 8200 Office Series headset systems have 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile phone - for convenient conferencing on up to two devices at once.
3-way connectivity
Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile.
Crystal-clear calls
Reduce background sounds with noise-canceling microphone and close conversation limiting.
Take it further
Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge. Convenient voice prompts notify of mute status, wireless range limit and more.
Privacy is ensured
Privacy of your conversation is ensured: DECT™ security-certified headset.
Training made easy
Make training and collaboration easy with the ability to conference up to 4 headsets onto a single base.
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset
- Polycarbonate (PC) ear cushion material which enhances the design and general presentation style of headset
- Call/Answer/End earpiece control for enhanced, dependable pointing efficiency with maximum usability
- Go wireless and enjoy the music you love with the 8210 headset
- Bluetooth/DECT wireless technology offers maximum convenience and a reliable connection
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Stay connected smoothly with a wireless range of 180 ft
- Noise cancellation effectively helps to boost your concentration and avoid background noise and distractions
- Noise cancelling microphone technology ensures easy, convenient listening and talking with maximum sound transfer efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 490 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 180 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Polycarbonate (PC) |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.26" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | Yes |
| Zoom Certification | Yes |









