Power through the noise
Hearing every word clearly on a call is not a nice-to-have, it is a must-have. With the Poly Savi 8200 Office series, you can tune out noise and nearby conversations with noise-canceling microphone plus close conversation limiting.
Freedom to roam
Being able to talk for a long time on a single charge means work gets done. And with the freedom to roam up to 590 ft/180 m means you can keep the calls going, even away from the desk.
Multi-device connectivity
Today's enterprise and contact center professionals work on a range of devices. Savi 8200 Office Series headset systems have 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile phone - for convenient conferencing on up to two devices at once.
3-way connectivity
Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity - computer, desk phone and mobile.
Crystal-clear calls
Reduce background sounds with noise-canceling microphone and close conversation limiting.
Take it further
Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge. Convenient voice prompts notify of mute status, wireless range limit and more.
Privacy is ensured
Privacy of your conversation is ensured: DECT™ security-certi?ed headset.
Training made easy
Make training and collaboration easy with the ability to conference up to 4 headsets onto a single base.
Communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certi?ed to work with top virtual meeting providers.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Go wireless and enjoy the music you love with the 8210 headset for ultimate convenience
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 490 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 180 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Active Noise Cancellation (ANC) On/Off |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.26" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |















