Built for the modern office
Designed for the modern office with enhanced density performance,multi-device connectivity, and advanced security features. You can deploy this headset across the company so everyone will benefit from increased productivity and wireless freedom.
Keep conversations private
Your conversations are private with DECT™ Security StepC, FIPS 140-2 military-grade features, and 256-bitAES encryption. You can be sure your conversations are clear thanks to a noise-canceling microphone boom with acoustic fence technology
Wireless freedom
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio.And with a roaming range of up to 590 ft/180 m, everyone can benefit from increased productivity
Increased productivity
With 3-way connectivity, a universal base, and easy set-up and pairing, the Savi 7400 office series is the perfect solution for the modern office. You can even conference four headsets together with the base for increased productivity
3-way connectivity
Manage all your calls with a compatible single base that offers 3-way connectivity - computer, desk phone, and mobile
Crystal-clear calls
Keep your conversations clear with a noise-canceling microphone with acoustic Fence technology to reduce background noise.
Privacy is ensured
Designed to meet the highest-level DECT™ Security StepCenhancedwith military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bit AES encryption
Remote management
Stay in control with remote device management for settings, firmware, and security updates
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Go wireless and enjoy the music you love with the 7420 headset for ultimate convenience
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 590.6 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology ensures smooth usability on the go
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |



