Ensure secure conversations
Keep conversations private. With up to 2x better density, this secure DECT™ wireless headset is an ideal choice for financial, medical, government, and contact centers or anywhere sensitive conversations happen.
DECT™ security
Savi 7300 headsets don't just meet security expectations, they exceed them with secure pairing,128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bitAFS encryption. Conversations stay private and secure.
Interference-free audio
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
Keep conversations private
Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private .
DECT™ security standards
Designed to meet the highest-level DECT™ Security Step enhanced with military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bitAES encryption.
Meet enterprise security needs
Ideal for use in financial, medical, and government environments, where Bluetooth® technology is typically banned.
Remote management
Stay in control with remote device management for settings, firmware, and security updates.
Roaming range
Give users more freedom to move with a line-of-sight wireless range of up to 580 ft/180 m.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Go wireless and enjoy the music you love with the 7310 headset for ultimate convenience
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 580 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Synthetic Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 580 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | On/Off Switch |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 0.56" |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |

