Ensure secure conversations
Keep conversations private. With up to 2x better density,this secureDECT™wireless headset is an ideal choice for financial, medical, government, and contact centers or anywhere sensitive conversations happen.
DECT™ security
Savi 7300 headsets don't just meet security expectations, they exceed them with secure pairing,128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bitAFS encryption. Conversations stay private and secure.
Interference-free audio
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
Work where you want
With a discreet, easy-to-use DECT wireless adapter, the Savi 7300 UCseries is ready to work where you do. Simply plug the adapter into your PC and you are ready to collaborate - in the office, remote, or on the go.
Keep conversations private
Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with PolyAcoustic Fence technology ensures private conversations stay private.
DECT™ security standards
Designed to meet the highest-level DECT™ Security Step C enhanced with military-grade FIPS 140-2 listed features, such as 256-bitAES encryption.
Meet enterprise security needs
Ideal for use in financial,medical, and government environments,where Bluetooth® technology is typically banned.
Remote management
Stay in control with remote device management for settings, firmware, and security updates.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy wireless freedom with 7320 headset for unrestricted movement and comfort
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 449.5 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology ensures smooth usability on the go
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 449.5 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Power |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |

