Ready, headset, go
The EncorePro 500Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier.
Built-in USB-A and USB-C® connectors
Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have.
Full backwards compatibility for legacy equipment
Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C® connectors right on the cable.
Remote firmware and cloud system updates
Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The HW510D headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz16 kHz for accurate sound reproduction
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Polyurethane Leather |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Driver Size | 0.22" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 2.58 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |







