Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs.With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit,what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Polywith a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The C3225 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Hold |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Approximate) with Cab | 3.07 oz |
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.45 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Blackwire C3225 Headset |

