Wear it well
The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort.And with the easy-to-use connectivity, you can work on a variety of devices throughout the day
Get great sound
When you can hear and be heard clearly, you get more work done. Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features - soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
Enjoy long lasting comfort
Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable.Adjust it to fit the way you work.Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Features boom/on-cable microphone design for flexible and clear voice capture
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The C5220 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Synthetic Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

