Wear it well
The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort. And with the easy-to-use connectivity you can work on a variety of devices throughout the day.
Get great sound
When you can hear and be heard clearly, you get more work done. Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features - soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
Enjoy long lasting comfort
Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
Connectivity options
Select the right option for your device: USB-Aor USBType-C®for PCand 3.5 mm formobile connectivity.
Comfort and durability
Ultra-soft leatherette ear cushion(s)wrapped around pillow-soft memory foam provide long lasting comfort. Alight weight cushioned metal headband offers durability and a comfortable custom fit.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open.
Simple call management
Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- The C5210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Call/Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |





