Style, comfort and audio quality
Builtfor style with Poly's signature audio quality, comfort and reliability.Priced for enterprise deployment.Our Blackwire 3300 Series delivers the best value in its class. We set out to create something users want to wear. Thedesign ismodernand stylish. It's intuitive and simple to use.
High-quality audio
Delivers the best value in its categorywith Poly's signature audio qualityand reliability.
Modern stylish design
Features great audio and modern design-so workers want to wear it.
Fully adjustable headset and flexible microphone boom
With best-in-class voice qualityand a customized fit, the fullyadjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom.
Soft foam ear cushions
Blackwire 3310/3320 models include soft foamear cushions.
Multiple wearing and connection options
Allows greater flexibility of use by offering choices: mono or stereo, USB-Aor USB-C®, with or without a 3.5mm mobile solution.
Corded simplicity and reliability
Makes enterprise deployment affordable for office collaborators.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 3310-M headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.26" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.10 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |







