Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Features | Enhanced call quality
Dynamic EQ optimizes the quality of your voice on calls, and automatically adjusts the EQ settings when you want high-quality sound for listening to music or for multimedia playback.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® cord and tethered USB-A adapter.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open.
Lightweight design
A lightweight metal headband offers durability and a comfortable custom fit.
Simple call management
Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The 3220 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Approximate) with Cab | 4.20 oz |
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.20 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |





