FLEXIBILITY YOU NEED- AT A PRICE YOU CAN AFFORD. | BENEFITS
- Leatherette ear cushions fold flat for easy storage (C3215/C3225).
- Call answer/end, mute, volume +/-.
- Variants include universal USB or USB-C type connectivity.
- 3.5 mm connectivity lets you work on a variety of mobile devices (C3215/C3225).
BLACKWIRE 3200 SERIES
The Blackwire 3200 Series corded UC headsets are durable, lightweight, easy to deploy and come in a variety of connectivity and wearing options. Add insights from Plantronics Manager Pro, an additional service, and you've got a future proof solution. The Blackwire 3200 series with Poly's signature audio provides top notch features at a price you can afford.
- Available in monaural (C3210/C3215) or hi-fi stereo with passive noise reduction (C3220/C3225).
- Variants include universal USB or USB-C.
- Connectivity to smartphone and tablet via 3.5 mm (C3215/C3225).
- Intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute.
- PC wideband audio with noise-canceling microphones for high-quality PC telephony.
- Plantronics Manager Pro, an additional purchase, enables your IT team to gain insight
- into every compatible Plantronics headset being used company-wide.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Features boom/on-cable microphone design for flexible and clear voice capture
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The C3220 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.20 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







