Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options.Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The C3215 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Hold |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.40 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

