FLEXIBILITY YOU NEED- AT A PRICE YOU CAN AFFORD. | BENEFITS
- Leatherette ear cushions fold flat for easy storage (C3215/C3225).
- Call answer/end, mute, volume +/-.
- Variants include universal USB or USB-C type connectivity.
- 3.5 mm connectivity lets you work on a variety of mobile devices (C3215/C3225)
BLACKWIRE 3200 SERIES
The Blackwire 3200 Series corded UC headsets are durable, lightweight, easy to deploy and come in a variety of connectivity and wearing options. Add insights from Plantronics Manager Pro, an additional service, and you've got a future proof solution. The Blackwire 3200 series with Poly's signature audio provides top-notch features at a price you can afford.
- Available in monaural (C3210/C3215) or hi-fi stereo with passive noise reduction (C3220/C3225).
- Variants include universal USB or USB-C.
- Connectivity to smartphone and tablet via 3.5 mm (C3215/C3225).
- Intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute.
- PC wideband audio with noise-canceling microphones for high-quality PC telephony.
- Plantronics Manager Pro, an additional purchase, enables your IT team to gain insight
- into every compatible Plantronics headset being used company-wide.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Features boom/on-cable microphone design for flexible and clear voice capture
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 3210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.28 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

