NVIDIA RTX 5000 Ada Generation, unlocks generative AI and performance for today's professional workflows. 100 Gen3 RT Cores, 400 Gen4 Tensor Cores, 12800 CUDA cores, and 32GB of GPU memory, let RTX 5000 excel in rendering, AI, graphics, and FP32 HPC.
- NVIDIA Ada Lovelace Architecture
- GPU Memory: 32GB GDDR6 ECC
- NVIDIA Quadro Sync II compatibility
- RT Cores: 100 Gen 3
- Tensor Cores: 400 Gen 4
- CUDA cores: 12800
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 1.16 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.55 GHz |
| CUDA Cores | 12800 |
| Bus Width | 256 bit |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 250 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5000 |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Series | RTX |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







