GAME CHANGER
The NVIDIA GeForce RTX™ 5090 is the most powerful GeForce GPU ever made, bringing game-changing capabilities to gamers and creators. Tackle the most advanced models and most challenging creative workloads with unprecedented AI horsepower. Game with full ray tracing and the lowest latency. The GeForce RTX 5090 is powered by the NVIDIA® Blackwell architecture and equipped with 32GB of super-fast GDDR7 memory, so you can do it all.
NVIDIA Blackwell Arechitecure
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
TRIPLE FAN COOLING
With three fans working together, heat is distributed and dissipated more efficiently across the GPU surface
METAL BACKPLATE
Adds additional support to prevent the card from sagging and vents that enhance passive cooling
- NVIDIA DLSS 4
- NVIDIA Reflex 2
- GDDR7 Graphics Memory
- NVIDIA® App
- PCI Express® Gen 5
- NVIDIA Broadcast
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.02 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.53 GHz |
| CUDA Cores | 21760 |
| Bus Width | 512 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 1.75 TB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 1000 W |
| Power Connector | 4x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Quad |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5090 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5090 32GB Overclocked Triple Fan Graphic Card |

















