- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- GDDR7 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- Built-in 16 GB GDDR7 memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Fan Cooler cooler type for dependable and long-term cooling to ensure maximum productivity
- 4 monitors supported for reliable, smooth operation and output
- Triple-fan Cooler feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.30 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.45 GHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| Bus Width | 256 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Connector | 3x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Slot Space Required | Triple |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















