GAME CHANGER
Step up to NVIDIA Blackwell architecture with the GeForce RTX™ 5050, featuring 4th-gen Ray Tracing Cores and 5th-gen Tensor Cores for game-changing AI capabilities and performance in top games and apps.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
DUAL FAN COOLING
With two fans working together, heat is distributed and dissipated more efficiently across the GPU surface
SMALL FORM FACTOR
Compact design opens up possibliities for a wide away of PC system sizes and configurations
- NVIDIA DLSS 4
- NVIDIA Reflex 2
- GDDR6 Graphics Memory
- NVIDIA® App
- PCI Express® Gen 5
- NVIDIA Broadcast
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.32 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.57 GHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| Bus Width | 128 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Maximum Memory Bandwidth | 320 MB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5050 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x8 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5050 8GB Dual Fan Graphic Card |















