Get game-changing performance with the GeForce RTX™ 5060 Ti 8GB, powered by NVIDIA® Blackwell. Game at high frame rates with DLSS 4, supercharge your creativity with NVIDIA Studio, and enable new experiences with the power of AI.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
DUAL FAN COOLING
With two fans working together, heat is distributed and dissipated efficiently across a compact design.
METAL BACKPLATE
Adds additional support to prevent the card from sagging and vents that enhance passive cooling
- NVIDIA DLSS 4
- NVIDIA Reflex 2
- GDDR7 Graphics Memory
- NVIDIA® App
- PCI Express® Gen 5
- NVIDIA Broadcast
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.41 GHz |
| GPU Boost Clock | 2.57 GHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| Bus Width | 128 bit |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 448 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x8 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5060 Ti 8GB Dual Fan Graphic Card |



















