Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 5060 family GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash creativity with NVIDIA Studio.
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 16 GB GDDR7
- 2692 MHz Boost Clock
- 448 GB/s Memory Bandwidth
- 128-bit Memory Interface
- 180W Max Power Consumption
- DisplayPort 2.1b (x3)
- HDMI 2.1b (x1)
- Dual-Slot Width.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PNY Technologies |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.69 GHz |
| Bus Width | 128 bit |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Maximum Memory Bandwidth | 448 GB/s |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | PNY Technologies |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | GeForce RTX 5060 Ti 16GB Graphic Card |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















