Power and Charge Everything
The Plugable 12-Outlet Power Strip with 2-Port USB Charger (PS12-USB25) can help expand and declutter your power needs by offering 12 additional standard US 3-prong grounded power outlets, with sliding safety covers, in one elegant package. Its compact design and lengthy cable make it very easy to create the perfect all-in-one power setup for the home or office. Four outlets are widely spaced to fit large "wall wart" power adapter bricks.
Surge Suppression
This power strip also provides surge suppression for up to 12 devices. Devices are safer than ever during voltage spikes or electrical storms.
Note: No surge suppression device can assure protection from a direct lightning strike.
Features
- 12x surge protected power outlets
- 4320 Joules of protection
- 2-in-1 power/circuit breaker switch
- Built-in EMI/RFI filter
- UL/cUL Listed (File #: E115193)
- Wall mountable
With the permanently-attached 25ft cable, this surge suppressor can be located nearly anywhere you need power. From the desktop, under the desk, or across the room, you can provide protected power and USB charging to those hard-to-reach areas.
- Lifetime Support: This device has been designed with reliability at its core and was built to meet the deployment demands of IT departments and the ease of use necessary for home offices. Includes lifetime support from our North American team of connectivity experts.
- Compatibility: Supports up to 15A combined across all ports - great for computers, media centers, includes 4x slots for wall mounting screws.
- Ideal for Various Environments: Perfect for offices, labs, school environments, retail counters, AV/event setups, hospitality and remote teams - Power everything from IT gear and POS systems to lab instruments and prototyping tools with high-capacity surge protection and versatile outlet spacing
- Surge Suppression: 4320 Joules of protection with built-in EMI/RFI Filter and 2-in-1 power/circuit breaker switch. UL/cUL Rated
- Power and Protect: 12 outlet surge protector with four extra-wide spaced outlets and USB charging, featuring a 25ft extension cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Plugable Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Switch | Yes |
| Receptacles | 2 x USB |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Power Rating | 1800 W |
| Surge Energy Rating | 4320 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 25 ft |











