The Planar® UltraRes™ X URX75-ERO-T is a TAA Compliant, 4K, HDR, professional 75" LCD touch display with on-board processing for viewing up to four content sources simultaneously. It offers an OPS slot for additional connectivity, and a redundant power supply. With the optional Planar® Profile™ Mounting System it can achieve ADA compliance. It also features Planar® ERO-LCD™ protection technology for use in hightraffic and public environments. It offers high brightness, superior color performance with exceptional 4K clarity and multi-point touch for applications ranging from interactive meeting spaces to high impact touchbased digital signage.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 630 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Color Gamut | 88% NTSC |
| Pixel Pitch | 16.9 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 20 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.70" |
| Bezel Width (Top) | 1.40" |
| Bezel Width (Bottom) | 1.40" |
| Bezel Width (Left) | 1.40" |
| Bezel Width (Right) | 1.40" |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |