Planar® URW105-ERO-T is a 105" 5K (5120 x 2160) ultra-wide format LCD touch screen display ideally sized to suit the most popular unified communications and video collaboration platforms such as Microsoft Teams® with its Front Row layout. Its 21:9 aspect ratio is excellent for native cinematic video playback. It features Planar® ERO-LCD™ protective glass and pin-point accurate projected capacitive touch that supports up to 50 simultaneous touch points. Its commercial-grade construction offers 24x7 reliability and remote monitoring facilitates email alerts if an unexpected event occurs. View two sources simultaneously with dual layout or Picture-in-Picture. The display is TAACompliant.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 33 |
| Panel Life | 30000 Hours (Minimum) |
| Display Orientation | Portrait |
| Screen Size Class | 105" |
| Viewable Screen Size | 105" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Number of Touch Points | 50 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 5120 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 5K |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 88% NTSC |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 194 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 194 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | No |
| RMS Output Power | 30 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 1000 x 600 |
| Bezel Width | 98.4 mil |
| Glass Thickness | 0.12" |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Manufacturer | Leyard |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |