Planar® URW105 is a 105" 5K (5120 x 2160) ultra-wide format LCD display ideally sized to suit the most popular unified communications and video collaboration platforms such as Microsoft Teams® with its Front Row layout. Its 21:9 aspect ratio is excellent for native cinematic video playback. Its commercialgrade construction offers 24x7 reliability and remote monitoring facilitates email alerts if an unexpected event occurs. View two sources simultaneously with dual layout or Picture-in-Picture. The display is TAA-Compliant.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 5120 x 2160 display resolution for a stunning display with maximum productivity
- Features 5120 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 40 |
| Viewable Screen Size | 105" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 5120 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 88% NTSC |
| Pixel Pitch | 18.9 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 1000 x 600 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 1.10" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









