The Planar® URP65-T is a 65" 4K (3840 x 2160) LCD touch screen display with enterprise-level features ideal for collaborative and interactive environments. It features protective glass and pin-point accurate projected capacitive touch that supports up to 50 simultaneous touch points. The 24x7 solution lets users view up to four sources simultaneously and enables administrators to receive remote monitoring email alerts if a designated events occur.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Edge LED backlight technology offers elegant low profile frame and transmits light from sides to generate a brighter content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 100:1 |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 50 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 59.1 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.