The Planar® URP49-T is a 49" 4K (3840 x 2160) LCD touch screen display with enterprise-level features ideal for collaborative and interactive environments. It features protective glass and pin-point accurate projected capacitive touch that supports up to 50 simultaneous touch points. The 24x7 solution lets users view up to four sources simultaneously and enables administrators to receive remote monitoring email alerts if a designated events occur.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Edge LED lighting offers stunning brightness for both plain and entertainment content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 100:1 |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 11 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPort 1.2 Por | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 50 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.