The Planar® URP49 is a 49" 4K (3840 x 2160) LCD display that is ideal for applications ranging from dynamic digital signage to collaborative meeting spaces. It supports native 4K resolution at up to 60Hz via HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2, enabling smooth motion video and mouse tracking. Users can view up to four sources simultaneously and receive remote monitoring alerts via email when a designated event occurs. For precise image control, adjustments can be made within each of the four zones allowing users to optimize the picture quality at the source level. Operating without fans, it provides whisper quiet operation and reduced points of failure. The Planar URP49 is ENERGY STAR® Certified
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Edge LED lighting offers stunning brightness for both plain and entertainment content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 49" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 11 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Bezel Width (Top) | 0.40" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.50" |
| Bezel Width (Left) | 0.40" |
| Bezel Width (Right) | 0.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |











