The next-generation Planar® UltraRes™ P Series line of large format 4K LCD displays deliver superior image performance with commercial-grade construction. Available in a wide range of sizes, the TAA-compliant displays feature high 700 brightness, support 4K HDR content and a 24x7 fanless design, combining improved color, clarity and commercial reliability. The upgraded Planar UltraRes P Series maintains the product's multi-source viewing while adding wide color gamut and optically-bonded projected capacitive interactive models.
HDR Ready
Displays are ready for High Dynamic Range content, maximizing the image quality of each pixel for brighter whites, darker blacks and more true-to-life colors.
Wide Color Gamut
Displays are designed to show a larger percentage of the visible color spectrum, rendering on-screen content with the hues and shades creators intended, for a more genuine viewing experience.
Interactive Functionality, Standard
With integrated multi-point touch models, Planar large format LCD displays support a range of interactive applications including collaboration, presentation, whiteboarding and annotation.
Made for America
Organizations that prefer to use products that have been manufactured in the United States or countries designated in the U.S. Trade Agreements Act (TAA) need look no further.
Energy Efficiency
Displays have earned the U.S. government's ENERGY STAR® label identifying them as a solution that saves operation costs and electricity.
Always-On Reliability
Displays are designed for mission-critical environments where displays need to withstand extended or continuous operation and deliver exceptional performance day and night.
Add Durability
Planar® ERO-LCD™ (Extended Ruggedness and Optics™) protective glass is bonded to the front surface of the display using a proprietary process that creates a highly durable display surface that withstands rigors of high-traffic and interactive environments. It also delivers up to 300% more perceived contrast.
Multi-Source Viewing
Planar® MediaPlex™ Plus Processing enables advanced multi-source viewing, image adjustments, remote monitoring and e-mail alerts. It supports picture-in-picture, dual, triple, or quad layouts and storable preset configurations that can be recalled with one command.
Landscape or Portrait
Displays can be mounted in either landscape or portrait orientation, opening the door to a wider array of deployment environments and applications, and enabling greater creativity in content development.
On Your Schedule
Schedule automated events such as recalling image layout configurations, adjusting brightness and powering on and off. Scheduling events can save energy usage and time.
Stay Informed
Browser-based Remote Monitoring software lets users view display information, adjust settings like brightness and power and receive email alerts for performance incidents.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 2 , 400:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 49" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 700 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Gamut | 90% NTSC |
| Pixel Pitch | 11 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.50" |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Maximum LED Life | 3.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | UltraRes URP492 Digital Signage Display |



