Planar UltraRes P Series The 24x7 Essentials
Planar® UltraRes™ P Series wide color gamut displays excel in applications from dynamic digital signage to collaborative meeting spaces.
- 49", 55", 65", 75", 86", 98"
- High Dynamic Range (HDR) compatible
- 700-nit brightness
- 4K @ 60Hz support with DisplayPort 2.0 & HDMI
- 4K with HDCP 2.2
- Designed for 24x7 operation
- Secure for government applications
- Optional optically-bonded Projected Capacitive touch with protective surface
- 4K or 5K Resolution
- 43" to 105" Sizes
- Models with Interactive Touch
- TAA Compliant Models
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | Edge LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 700 Nit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 50 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.39" |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



