The Planar® Simplicity™ M Series SLM50 is a 50" 4K LCD display for digital signage that incorporates media playback, 4K @ 60Hz support, HDCP2.2 compliance and commercial functionality into an affordable 50" digital signage solution. Its elegant design with a narrow, logo-free bezel and slim profile provide the ideal display solution for digital signage applications in retail stores, restaurants, medical offices, corporate meeting areas and hospitality.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct LED backlight technology for a consistent picture quality from corner to corner
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 11.2 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Bezel Width | 0.59" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

