38" Curved Docking Monitor
The Planar® PZN3815Q is a 38-inch ultra-wide curved docking monitor featuring WQHD+ resolution (3840x1600) with a 2300R curvature. Its 10-bit IPS panel delivers 1.07 billion colors and covers 98% of the DCI-P3 color gamut, ensuring vibrant and precise visuals. With USB Type-C connectivity and an integrated docking station, it allows seamless connection to PCs or laptops. Additional features include built-in speakers, LED light ring as well as a KVM switch for sharing a keyboard, mouse and display between two PCs. The USB-C cable supports audio, video and data transfer while providing up to 96 watts of power. Designed with an ergonomic stand, this monitor is ideal for education, home, office, and healthcare environments.
- 37.5" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Blue Light Reduction feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 3840 x 1600 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- UW-QHD+ screen mode provides a lively display with accurate resolution scaling and color rendering for dynamic content playback
- 75 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 2 |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Curvature | 2300R |
| Screen Size Class | 38" |
| Viewable Screen Size | 37.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 1600 |
| Screen Mode | UW-QHD+ |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.22908 mm x 0.22908 mm |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Average Power Consumption | 38 W |
| Maximum Power Consumption | 125 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Dow | 2 |
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 20.72 lb |
| Height with Stand | 16.59" |
| Depth with Stand | 9.36" |
| Width with Stand | 34.63" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Leyard |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 85% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |







