The Planar® PZN3210U is a 32", 4K, USB Type-C Docking monitor. The integrated docking station provides a simple and easy way to connect a PC/laptop to the monitor. A single Type C cable provides audio, video, data, network connectivity via the gigabit Ethernet port, and power delivery up to 65 watts. The Planar PZN3210U is excellent for education, home, office or healthcare applications.
- 32" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 3840 x 2160 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- 32" 4K UHD resolution offers over 8 million pixels for ultra-detailed visuals and a wide workspace ideal for multitasking
- 60 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 31" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.18159 mm x 0.18159 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 35 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream | 3 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 22.10 lb |
| Height with Stand | 24.11" |
| Depth with Stand | 14.73" |
| Width with Stand | 31.86" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Manufacturer | Leyard |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.