The Planar® PZN2410 is a 24" LCD monitor with a thin profile and ultra-thin bezel design. It features an IPS panel, integrated TrueMedia™ speakers and VGA, DP and HDMI video inputs. An ergonomicallydesigned stand provides enduser comfort while the built-in USB 3.0 hub allows home, office or healthcare users to conveniently connect devices.
- 23.8" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare lcd monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 75 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustained visual performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 22 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.60 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.60 lb |
| Height with Stand | 19.80" |
| Depth with Stand | 9.60" |
| Width with Stand | 21.30" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Planar PZN2410 24" Class Full HD LCD Monitor - 16:9 - 23.8" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - 250 Nit Typical - 6 ms - 75 Hz Refresh Rate - Speakers - HDMI - VGA - DisplayPort
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











