The Planar® PXN2700 is a 27" Full HD IPS LED LCD monitor that features a frameless bezel, thin profile, modern design, wide viewing angles, numerous inputs and integrated TrueMedia™ speakers. The Planar PXN2700 is perfect for home or office applications.
Planar PXN2700
The Planar® PXN2700 provides native full HD 1920 x 1080 resolution. The IPS panel provides excellent viewing angles with minor color shift. IPS technology coupled with a frameless bezel design helps you focus on the content and maximize entirety of the screen.
With triple inputs (DP, HDMI, VGA) and integrated TrueMedia™ speakers, the Planar PXN2700 is well suited for diverse applications.
Flicker free design and blue light reduction pre-sets help lower eye fatigue and maintain visual comfort. LED backlight reduces energy consumption without sacrificing image quality.
With frameless bezels and 100mm VESA compatibility for easy wall or arm mounting, the Planar PXN2700 pairs well with multiple Planar desktop accessories including: the Large Dual Monitor Stand, Large Quad Monitor Stand, and Dual Arm Desk Stand.
- 27" LCD monitor with 1920 x 1080 resolution
- IPS panel for Wide viewing angles (178°/178°)
- DisplayPort, HDMI and Analog video inputs
- 100mm VESA compatibility
- Integrated 2W TrueMedia™ speakers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 31 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.14 lb |
| Height with Stand | 18.80" |
| Depth with Stand | 9.60" |
| Width with Stand | 21.10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









