The Planar PXN2490MW-WH is a QHD 24" desktop monitor that features IPS LED backlight technology, a nearly borderless design, wide viewing angles, external power supply, speakers and inputs for DisplayPort, HDMI and DVI. The Planar PXN2490MW-WH fits seamlessly into home, office, healthcare and digital signage environments.
- 23.8" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Low Blue Light feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 2560 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- The 23.8" monitor highlights QHD display with resolution up to 2560 x 1440 pixels for multitasking and sharp detail
- 75 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 76 Hz |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | QHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.20500 mm x 0.20500 mm |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 22 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 7.94 lb |
| Height with Stand | 15.20" |
| Depth with Stand | 7.90" |
| Width with Stand | 21.30" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









