The Planar® PT3270Q is a 32" interactive IPS LCD monitor with a 10-point touch screen and Quad HD resolution ideal for mounted applications. The big, bright, 10-bit panel provides 1.07 billion colors. The all glass front surface is anti-glare coated, reducing reflection, and is dust and water tight. It features a VESA 200 x 200 pattern for convenient mounting. A single USB-C cable delivers video, audio, and touch connectivity. The PT3270Q is perfect for retail and kiosk applications, enterprise IT, control rooms, and industrial environments.
- 32" IPS LCD 10-pt touch with QHD (2560x1440) resolution
- Water & dust protection IP65 (front) with anti-glare coating
- USB Type-C, DisplayPort, HDMI inputs
- Various touch modes: glove, waterproof, behind cover glass
- Experience vivid colors and sharp contrast with wqhd lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- WQHD mode provides four times the HD resolution, allowing more content on screen for smooth workflows and vibrant image quality
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- Edge LED backlighting provides slim design with bright, sharp visuals for responsive touch control
- The 350 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI interface delivers premium audio and video quality with single-cable convenience for clutter-free connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Vertical Frequency | 49 Hz to 76 Hz |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Response Time Details | 14 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 26 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |













