The slim Planar® PLN2400 24" widescreen Full HD LCD monitor features a borderless design, high display to body ratio, wide viewing angles, HDMI and VGA inputs, and 100x100 VESA pattern. It fits seamlessly into home and office environments. It is flicker free and incorporates blue light reduction presets to help maintain visual comfort. It fits with Planar accessories like the Dual Arm Desk Stand.
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Wide Viewing Angle feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 75 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 22 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 8.16 lb |
| Height with Stand | 16.21" |
| Depth with Stand | 8.27" |
| Width with Stand | 21.25" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.