The cost-effective Planar® PLL2450MW 24" Full HD LCD desktop monitor features wide viewing angles, integrated TrueMedia™ speakers, and VGA and HDMI video inputs. With its small footprint, the Planar PLL2450MW can be mounted on a multi-monitor stand for home, office or healthcare applications.
Planar PLL2450MW
The PLL2450MW offers enough screen real estate to view multi-page documents or watch videos, but its smaller footprint is ideal for space-constrained desktops.
The PLL2450MW offers wide viewing angles, and excellent color balance while maintaining a quick refresh rate. Blue light reduction presets help lower eye fatigue and maintain visual comfort.
- Integrated TrueMedia™ speakers
- 100mm VESA mount
- Wide viewing angles (178/178)
- HDMI and Analog video inputs
- 24" with 1920 x 1080 resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 24" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 12.50 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.90 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.90 lb |
| Depth with Stand | 6.70" |
| Width with Stand | 21.60" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







