The Planar® URP65 is a 65" 4K (3840 x 2160) LCD display that is ideal for applications ranging from dynamic digital signage to collaborative meeting spaces. It supports native 4K resolution at up to 60Hz via HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2, enabling smooth motion video and mouse tracking. Users can view up to four sources simultaneously and receive remote monitoring alerts via email when a designated event occurs. For precise image control, adjustments can be made within each of the four zones allowing users to optimize the picture quality at the source level. Operating without fans, it provides whisper quiet operation and reduced points of failure. The Planar URP49 is ENERGY STAR® Certified
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Enjoy remarkable picture quality at a low cost with Edge LED technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 65" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Bezel Width (Top) | 0.40" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.50" |
| Bezel Width (Left) | 0.40" |
| Bezel Width (Right) | 0.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |

















