For the best value for the money, the Planar® PCT2235 is a 22" Full HD LCD monitor optimized with multi-touch interactivity. With its easy to adjust, ergonomically-friendly Planar® Helium™ Stand and multiple video inputs, this versatile monitor accommodates all user expectations.
- Experience vivid colors and sharp contrast with full hd lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- Edge LED backlighting provides slim design with bright, sharp visuals for responsive touch control
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 250 Nit brightness for effortless touch navigation
- The 1,000:1 contrast ratio delivers deep blacks and bright whites for cinematic touchscreen visuals
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 27 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Leyard |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Planar PCT2235 22" Class LCD Touchscreen Monitor - 16:9 - 14 ms - 22" Viewable - Projected Capacitive - Multi-touch Screen - 1920 x 1080 - Full HD - 16.7 Million Colors - 1,000:1 - 250 Nit - Edge LED Backlight - Speakers - HDMI - USB - VGA - DisplayPort - Black - 3 Year
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









