The Planar® Helium™ 27-inch multi-touch monitor is a bright, slim profile interactive touch display with a smooth all glass front surface, wide viewing angles and a built-in full HD webcam. With very light pressure from the user, the unique, easy-to-use desk stand is easily adjustable from 15 to 70° creating the ultimate touch experience on the desktop. The new PCT2785 is ideal for use by software developers and designers, corporate power users, enthusiasts and retailers. The new PCT2785 can be easily paired with a non-touch monitor to provide the ultimate in office productivity. The wide range of video inputs allow for easy plug and play into practically any existing work environment including workstations, ultrabooks and tablets to light up the benefits of the touch-friendly Windows® 8 operating system.
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- Edge LED backlighting provides slim design with bright, sharp visuals for responsive touch control
- The 264 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- The 5,000:1 contrast ratio provides exceptional dynamic range for vibrant, true-to-life images
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 264 Nit |
| Response Time | 12 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 19.40 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Leyard |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







