The Planar® Helium™ PCT2735Q is a 27" QHD resolution LCD touch screen desktop monitor with Planar® EROLCD™ (Extended Ruggedness and Optics™) protective glass. The IPS touch screen monitor features a bezel-less, antiglare, edge-to-edge glass design with 10- point touch interactivity and USB 3.0 hub. The Planar Helium PCT2735Q includes HDMI® and DisplayPort video inputs and speakers. MPP2.0 active pen compatibility provides an enhanced writing and drawing experience. The ergonomically friendly Helium Desk Stand can transform from completely flat to up to a 70° tilt.
- Entertain yourself with the fantastic wqhd, led touchscreen monitor touch screen
- Multi-touch activation can be performed with the Projective Capacitive touchscreen technology i.e. you can input from two fingers at a time.
- Experience a new level of viewing pleasure with Wide Quad High Definition (WQHD) that features 4 times the resolution of standard HD
- Edge LED backlighting technology enabled for a bright and sharp display
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 400 Nit brightness
- HDMI interface allows connectivity to a variety of HD devices including gaming consoles, laptop PCs, Blu-ray players, digital cameras and many others for the ultimate high-definition display
- VESA mount compatibility allows you to mount the touch screen on a wall or with a stand depending on your specific needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Leyard |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Maximum Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 40 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | Leyard |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Non-operating Temperature Ran | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Energy Star | Yes |





