Display better
Engage your audience with this environmentally conscious 4K Ultra HD digital display. Delivering uncompromised 4K UHD performance while running on half the power compared to other market models, with the very latest PPDS EcoDesign.
100% recycled and recyclable packaging
Designed with manufacturing processes, physical features, materials, packaging and built-in software that are kinder to the environment and deliver better energy efficiency, the Philips Signage 3650 EcoDesign display is designed to operate using less than half the power of its counterparts, while still delivering the same unrivalled performance.
Android SoC processor. Native and web apps
Powered by our Android 10 SoC platform, these hard-working displays are optimised for native Android apps, and you can install web apps directly onto the display too. Flexible and secure, ensuring that display specs stay up to the moment for longer.
Connect and control your content via the cloud
Connect and control your content via the cloud with the integrated HTML5 browser. Using the Chromium-based browser, design your content online and connect a single display or your complete network. Show content in both landscape and portrait mode, with full HD resolution. Simply connect the display to the Internet using the optional CRD22 Wi-Fi module or via LAN, and enjoy your own created playlists.
EPEAT Silver Climate+ certified
Recognised by and registered with EPEAT with a Silver Climate+ Ecolabel, the Philips Signage 3650 EcoDesign QE-Line meets the robust set of criteria laid out by the world's premier ecolabel for electronics.
FailOver. Ensure that content is always running
Critical for demanding commercial applications, FailOver is a revolutionary technology that automatically plays back-up content onscreen in the unlikely event of an input source or application failure. Simply select a primary input connection and a FailOver connection and you are ready for instant content protection.
Optional Interact for wireless screen share
Wirelessly screen-share using your existing Wi-Fi network to instantly and securely connect devices, or use our optional HDMI Interact dongle to cast directly onto the screen without connecting to the secured network.
PPDS Wave ready for remote management
Unlock the power, versatility and intelligence inside your Philips Signage 3650 EcoDesign displays remotely with Wave. This evolutionary cloud platform puts you fully in control, with simplified installation and setup, monitoring and controlling displays, upgrading firmware, managing playlists and setting power schedules - saving you time, energy and environmental impact.
Wi-Fi and Bluetooth 5.2 via optional module
Easily schedule content to play from a USB or from internal memory. Your Philips Professional Display will wake from standby to play the content you want, and then return to standby once playback is done.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A53 1.10 GHz processor delivers the performance to explore new things, expand your excitement and experience
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| 2nd Processor Type | Cortex A73 |
| 3rd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| 2nd Processor Speed | 1.15 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | G52 MC1 |
| Number of Screens | 1 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| On Screen Display (OSD) Langu | German |
| Viewable Screen Size | 54.60" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 12.4 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.55" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |



