Big impact from the smallest touch
From room booking and wayfinding to shelf advertising, this ultra-clear multi-touch smart display is ideal when space is at a premium. Power-over-Ethernet allows for flexible placement while the Android SoC enables versatile solutions.
10" multi-touch display
- 10"
- Powered by Android
- Multi-touch
Easy installation with PoE+ technology
Place your Philips Professional Display almost anywhere. PoE+ allows power and data to be delivered to your display over a single Ethernet cable. You won't need a power socket, but a power adapter is also supplied should you wish to plug in.
Built-in camera and speakers
The built in camera and speakers make this small touchscreen a truly versatile smart solution. Use it for retail audience measurement, footfall analytics, and more. Harness the power of Android AI apps to show targeted content. Or simply use your display for video conferencing.
Internal memory. Upload content for instant play
Save and play content without the need for a permanent external player. Your Philips Professional Display has an internal memory, which allows you to upload media into the display for instant playback. The internal memory also functions as a cache for online streaming.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 1280 x 800 display resolution for reliable results with precision and clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | RK3568 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Traditional Chinese |
| Viewable Screen Size | 10.10" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Resolution | 1280 x 800 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 35 ms |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 30% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 85% |